14 Bowl Game Ticket Information
MEMBER SIGN IN
Don't have an account? Click Here
Pac-12 Networks Switch Now Ad

 

Individual National Champions Page

 

 

 

 

 

 

 

Year    Name...................................................................... Sport Event

1964 Gayle Hopkins......................................................... Men’s Outdoor Track & Field Long Jump

1965 John Tushaus.......................................................... Men’s Outdoor Track & Field Javelin

1969 Sue Loftis (AAIC)..................................................... Women’s Archery

1979 Pamela Tryon (AIAW)............................................... Women’s Synchronized Swimming Solo Routine

1979 Marie White/Sara White (AIAW)................................. Women’s Synchronized Swimming Duet Routine

1979 Michele Beaulieu/Marie White/Gerri Brandly (AIAW).... Women’s Synchronized Swimming Trio Routine

1979 M. Beaulieu/G. Brandly/M.A. Parker/S. Toltzman/P. Tryon/J. Van Dalen/M. White/S. White (AIAW) Women’s Synchronized Swimming Group Event

1980 Meg Ritchie (AIAW).................................................. Women’s Outdoor Track & Field Shot Put

1980 Meg Ritchie (AIAW).................................................. Women’s Outdoor Track & Field Discus

1980 Pamela Tryon (AIAW)............................................... Women’s Synchronized Swimming Solo Routine

1981 Meg Ritchie (AIAW).................................................. Women’s Indoor Track & Field Shot Put

1981 Doug Towne............................................................ Men’s Swimming 500 Freestyle

1981 Pamela Tryon (AIAW)............................................... Women’s Synchronized Swimming Solo Routine

1981 Julie Olson/Becky Roy (AIAW).................................. Women’s Synchronized Swimming Duet Routine

1981 Julie Olson/Becky Roy/Pamela Tryon (AIAW)............ Women’s Synchronized Swimming Trio Routine

1981 Meg Ritchie (AIAW).................................................. Women’s Outdoor Track & Field Shot Put

1982 Charmine Gale (AIAW).............................................. Women’s Indoor Track & Field High Jump

1982 Diane Johnson (AIAW)............................................. Women’s Swimming 50 Freestyle

1982 Diane Johnson (AIAW)............................................. Women’s Swimming 50 Breaststroke

1982 Tracie Ruiz (AIAW)................................................... Women’s Synchronized Swimming Senior Figures

1982 Tracie Ruiz (AIAW)................................................... Women’s Synchronized Swimming Solo Routine

1982 Candy Costie/Tracie Ruiz (AIAW).............................. Women’s Synchronized Swimming Duet Routine

1982 Vance Johnson........................................................ Men’s Outdoor Track & Field Long Jump

1982 Meg Ritchie (AIAW).................................................. Women’s Outdoor Track & Field Shot Put

1982 Meg Ritchie (AIAW).................................................. Women’s Outdoor Track & Field Discus

1983 Meg Ritchie............................................................. Women’s Indoor Track & Field Shot Put

1983 Julie Olson (AIAW)................................................... Women’s Synchronized Swimming Solo Routine

1983 E. Daily/L. Donn/T. Kay/K. Kish/J. Olson/B. Roy/A. Smith/M. Smith....................... Women’s Synchronized Swimming Team Event

1983 George DiCarlo........................................................ Men’s Swimming 500 Freestyle

1984 George DiCarlo........................................................ Men’s Swimming 500 Freestyle

1984 Julie Olson (AIAW)................................................... Women’s Synchronized Swimming Senior Figures

1984 Tricia Zdep (AIAW)................................................... Women’s Synchronized Swimming Junior Figures

1984 L. Donn/K. Kish/J. Olson (AIAW).............................. Women’s Synchronized Swimming Team Event

1984 Ruth Waithera.......................................................... Women’s Outdoor Track & Field 400-Meter Dash

1985 Katrena Johnson...................................................... Women’s Outdoor Track & Field High Jump

1985 E. Daily/L. Donn/C. Foster/L. Fowler/L. Hatch/M. Ihrig/A. Smith/M. Smith (AIAW).......... Women’s Synchronized Swimming Team Event

1986 Katrena Johnson...................................................... Women’s Indoor Track & Field High Jump

1986 Aaron Ramirez......................................................... Men’s Cross Country

1988 Matt Giusto............................................................. Men’s Outdoor Track & Field 5,000-Meter Run

1989 Carla Garrett............................................................ Women’s Indoor Track & Field Shot Put

1989 Mariusz Podkoscielny.............................................. Men’s Swimming 1,650 Freestyle

1989 Carla Garrett............................................................ Women’s Outdoor Track & Field Discus

1989 Carla Garrett............................................................ Women’s Outdoor Track & Field Shot Put

1989 Mark Davis.............................................................. Men’s Outdoor Track & Field 5,000-Meter Run

1989 Derek Huff.............................................................. Men’s Outdoor Track & Field Decathalon

1990 Susan Slaughter...................................................... Women’s Golf

1991 Crissy Ahmann........................................................ Women’s Swimming 100 Butterfly

1991 Anna Basaldua........................................................ Women’s Gymnastics Vault

1991 Annika Sorenstam.................................................... Women’s Golf

1991 Tanya Hughes.......................................................... Women’s Indoor Track & Field High Jump

1991 Tanya Hughes.......................................................... Women’s Outdoor Track & Field High Jump

1992 Crissy Ahmann........................................................ Women’s Swimming 100 Butterfly

1992 Mark Davis.............................................................. Men’s Outdoor Track & Field Steeplechase

1992 Tanya Hughes.......................................................... Women’s Outdoor Track & Field High Jump

1993 J.C. Broughton........................................................ Women’s Indoor Track & Field High Jump

1993 Seth Pepper............................................................ Men’s Swimming 100 Butterfly

1993 T. Newman, R. Abernethy, S. Pepper, M. McQuitty.... Men’s Swimming 200 Medley Relay

1993 Tanya Hughes.......................................................... Women’s Outdoor Track & Field High Jump

1993 Alix Creek/Michelle Oldham...................................... Women’s Tennis Doubles

1994 Brenda Sleeuwenhoek.............................................. Women’s Indoor Track & Field 5,000-Meter Run

1994 Martin Keino............................................................ Men’s Cross Country

1994 Chad Carvin............................................................. Men’s Swimming 500 Freestyle

1994 Chad Carvin............................................................. Men’s Swimming 1,650 Freestyle

1995 Ashley Tappin.......................................................... Women’s Swimming 50 Freestyle

1995 Ashley Tappin.......................................................... Women’s Swimming 200 Freestyle

1995 Martin Keino............................................................ Men’s Outdoor Track & Field 5,000-Meter Run

1996 Amy Skieresz.......................................................... Women’s Cross Country

1996 Martin Pepper.......................................................... Men’s Swimming 100 Butterfly

1996 S. Hosack, L. Kolbisen, C. Legler, A. Tappin............. Women’s Swimming 200 Freestyle Relay

1996 Heidi Hornbeck........................................................ Women’s Gymnastics Floor Exercise

1996 Marisa Baena........................................................... Women’s Golf

1997 Amy Skieresz.......................................................... Women’s Indoor Track & Field 5,000-Meter Run

1997 Trina Jackson.......................................................... Women’s Swimming 1,650 Freestyle

1997 S. Hosack, L. Kolbisen, D. Knapp, A. Tappin............ Women’s Swimming 200 Freestyle Relay

1997 Ryk Neethling.......................................................... Men’s Swimming 1,650 Freestyle

1997 Amy Skieresz.......................................................... Women’s Outdoor Track & Field 10,000-Meter Run

1997 Amy Skieresz.......................................................... Women’s Outdoor Track & Field 5,000-Meter Run

1998 Trina Jackson.......................................................... Women’s Swimming 1,650 Freestyle

1998 Ryk Neethling.......................................................... Men’s Swimming 200 Freestyle

1998 Ryk Neethling.......................................................... Men’s Swimming 500 Freestyle

1998 Ryk Neethling.......................................................... Men’s Swimming 1,650 Freestyle

1998 Amy Skieresz.......................................................... Women’s Indoor Track & Field 5,000-Meter Run

1998 Klaus Ambrosch...................................................... Men’s Outdoor Track & Field Decathalon

1998 Esko Mikkola.......................................................... Men’s Outdoor Track & Field Javelin

1998 Amy Skieresz.......................................................... Women’s Outdoor Track & Field 10,000-Meter Run

1998 Amy Skieresz.......................................................... Women’s Outdoor Track & Field 5,000-Meter Run

1998 S. Hosack, L. Kolbisen, D. Knapp, L. Farella............. Women’s Swimming 200 Freestyle Relay

1998 S. Hosack, L. Kolbisen, D. Knapp, L. Farella............. Women’s Swimming 400 Freestyle Relay

1998 T. Jackson, L. Kline, M. Phillips, L. Farella................ Women’s Swimming 800 Freestyle Relay

1999 Ryk Neethling.......................................................... Men’s Swimming 200 Freestyle

1999 Ryk Neethling.......................................................... Men’s Swimming 500 Freestyle

1999 Ryk Neethling.......................................................... Men’s Swimming 1,650 Freestyle

1999 L. Farella, D. Knapp, E. Mastin, S. Tolar................... Women’s Swimming 400 Freestyle Relay

2000 Beth Botsford.......................................................... Women’s Swimming 200 Backstroke

2000 T. Jackson, S. Tolar, J. Vanker, E. Masten................ Women’s Swimming 800 Freestyle Relay

2000 Ryk Neethling.......................................................... Men’s Swimming 200 Freestyle

2000 Ryk Neethling.......................................................... Men’s Swimming 500 Freestyle

2000 Jenna Daniels.......................................................... Women’s Golf

2000 Esko Mikkola.......................................................... Men’s Outdoor Track & Field Javelin

2000 Patrick Nduwimana.................................................. Men’s Outdoor Track & Field 800-Meter Dash

2001 Patrick Nduwimana.................................................. Men’s Indoor Track & Field 800-Meter Dash

2001 Amanda Beard......................................................... Women’s Swimming 200 Breaststroke

2001 Sarah Tolar.............................................................. Women’s Swimming 200 Freestyle

2001 Andrea Dutoit.......................................................... Women’s Outdoor Track & Field Pole Vault

2001 Brianna Glenn.......................................................... Women’s Outdoor Track & Field Long Jump

2001 Brianna Glenn.......................................................... Women’s Outdoor Track & Field 200-Meter Dash

2001 Tara Chaplin............................................................ Women’s Cross Country

2002 Amy Linnen............................................................. Women’s Indoor Track & Filed Pole Vault

2002 Roland Schoeman................................................... Men’s Swimming 50 Freestyle

2002 Sarah Tolar.............................................................. Women’s Swimming 200 Freestyle

2002 E. Mason, J. Vanker, J. Hayes, S. Tolar.................... Women’s Swimming 800 Freestyle Relay

2003 Simon Burnett.......................................................... Men’s Swimming 200 Freestyle

2004 Emily Mason........................................................... Women’s Swimming 400 Freestyle

2004 Robert Cheseret....................................................... Men’s Outdoor Track & Field 5,000 Meters

2005 Simon Burnett.......................................................... Men’s Swimming 200-Yard Freestyle

2005 Emily Mason........................................................... Women’s Swimming 500-Yard Freestyle

2005 Marshi Smith........................................................... Women’s Swimming 100-Yard Backstroke

2005 Robert Cheseret....................................................... Men’s Outdoor Track & Field 10,000 Meters

2006 Lyndon Ferns.......................................................... Men’s Swimming 100-Yard Butterfly

2006 Simon Burnett.......................................................... Men’s Swimming 200-Yard Freestyle

2006 N. Thoman/I. Barnes/A. Subirats/A. Ritter.................. Men’s Swimming 400 Medley Relay

2006 A. Subirats/D. Rollins/L. Ferns/S. Burnett.................. Men’s Swimming 200 Medley Relay

2006 S. Burnett/L. Ferns/T. DeBerry/A. Ritter..................... Men’s Swimming 800 Freestyle Relay

2006 S. Burnett/L. Ferns/A. Subirats/A. Ritter.................... Men’s Swimming 400 Freestyle Relay

2006 Whitney Myers......................................................... Women’s Swimming 200 Individual Medley

2006 Whitney Myers......................................................... Women’s Swimming 400 Individual Medley

2006 C. Cashion/A. Turner/J. Gresdal/L. Nymeyer.............. Women’s Swimming 200 Freestyle Relay

2006 C. Cashion/J. Gresdal/W. Myers/L. Nymeyer............. Women’s Swimming 400 Freestyle Relay

2006 J. Gresdal/E. Sieper/W. Myers/L. Nymeyer................ Women’s Swimming 400 Medley Relay

2006 Jake Arnold............................................................. Men’s Outdoor Track & Field Decathlon

2007 J. Basson/N. Nilo/A. Ritter/D. Townsend................... Men’s Swimming 800 Freestyle Relay

2007 Adam Ritter............................................................. Men’s Swimming 200 Individual Medley

2007 Albert Subirats......................................................... Men’s Swimming 100 Butterfly

2007 Albert Subirats......................................................... Men’s Swimming 100 Backstroke

2007 Darian Townsend..................................................... Men’s Swimming 200 Freestyle

2007 A. Chandler/H. DeGolia/L. Kelly/L. Jackson............... Women’s Swimming 200 Medley Relay

2007 L. Jackson/L. Kelly/L. Nymeyer/A. Turner.................. Women’s Swimming 200 Freestyle Relay

2007 Jake Arnold............................................................. Men’s Outdoor Track & Field Decathlon

2008 Albert Subirats......................................................... Men’s Swimming 100 Butterfly

2008 Darian Townsend..................................................... Men’s Swimming 200 Individual Medley

2008 A. Subirats/D. Townsend/N. Nilo/J. Greenshields....... Men’s Swimming 400 Freestyle Relay

2008 J. Basson/D. Townsend/J. Greenshields/N. Nilo........ Men’s Swimming 800 Freestyle Relay

2008 A. Subirats/I. Barnes/D. Townsend/J. Greenshields.... Men’s Swimming 400 Medley Relay

2008 Lara Jackson........................................................... Women’s Swimming 50 Freestyle

2008 Lacey Nymeyer........................................................ Women’s Swimming 100 Freestyle

2008 L. Jackson/L. Nymeyer/A. Turner/T. Baughman.......... Women’s Swimming 200 Freestyle Relay

2008 L. Nymeyer/A. Turner/L. Jackson/T. Baughman.......... Women’s Swimming 400 Freestyle Relay

2008 J. Schluntz/L. Nymeyer/L. Vorster/T. Baughman......... Women’s Swimming 800 Freestyle Relay

2008 H. DeGolia/A. Chandler/L. Jackson/A. Turner............. Women’s Swimming 200 Medley Relay

2008 H. DeGolia/A. Chandler/A. Agy/L. Nymeyer............... Women’s Swimming 400 Medley Relay

2008 Liz Patterson........................................................... Women’s Outdoor Track & Field Long Jump

2009 Jean Basson........................................................... Men’s Swimming 500 Freestyle

2009 Lara Jackson........................................................... Women’s Swimming 50 Freestyle

2009 L. Jackson/T. Baughman/L. Kelly/J. Schluntz............. Women’s Swimming 200 Freestyle Relay

2009 A. Agy/A. Chandler/L. Jackson/J. Schluntz................ Women’s Swimming 400 Medley Relay

2010 Liz Patterson........................................................... Women’s Indoor Track & Field High Jump

2010 Annie Chandler........................................................ Women’s Swimming 100 Breaststroke

2010 A. Agy/A. Chandler/E. Campbell/J. Schluntz.............. Women’s Swimming 200 Medley Relay

2010 A. Agy/A. Chandler/W. Lopus/J. Schluntz.................. Women’s Swimming 400 Medley Relay

2010 Cory Chitwood......................................................... Men’s Swimming 200 Backstroke

2010 Clark Burckle........................................................... Men’s Swimming 200 Breaststroke

2011 Julie Labonte........................................................... Women’s Indoor Track & Field Shot Put

2011 Brigetta Barrett........................................................ Women’s Indoor Track & Field High Jump

2011 Cory Chitwood......................................................... Men’s Swimming 200 Backstroke

2011 Julie Labonte........................................................... Women’s Outdoor Track & Field Shot Put

2011 Brigetta Barrett........................................................ Women’s Outdoor Track & Field High Jump

2011 Lawi Lalang............................................................. Men’s Cross Country

2012 Brigetta Barrett........................................................ Women’s Indoor Track & Field High Jump

2012 Lawi Lalang............................................................. Men’s Indoor Track & Field 3,000-Meter Run

2012 Lawi Lalang............................................................. Men’s Indoor Track & Field 5,000-Meter Run

2012 Nick Ross............................................................... Men’s Indoor Track & Field High Jump

2012 Cory Chitwood......................................................... Men’s Swimming 200 Backstroke

2012 Kevin Cordes........................................................... Men’s Swimming 100 Breaststroke

2012 Austen Thompson.................................................... Men’s Swimming 400 Individual Medley

2012 M. Friedmann/K. Cordes/G. Smith/A. Small............... Men’s Swimming 200 Medley Relay

2012 Ben Grado............................................................... Men’s Diving Platform

2012 Brigetta Barrett........................................................ Women’s Outdoor Track & Field High Jump

2013 Lawi Lalang............................................................. Men’s Indoor Track & Field Mile Run

2013 Lawi Lalang............................................................. Men’s Indoor Track & Field 3,000-Meter Run

2013 Brigetta Barrett........................................................ Women’s Indoor Track & Field High Jump

2013 Kevin Cordes........................................................... Men’s Swimming 100 Breaststroke

2013 Kevin Cordes........................................................... Men’s Swimming 200 Breaststroke

2013 M. Friedmann/K. Cordes/G. Smith/N. Shapira Bar-Or. Men’s Swimming 400 Medley Relay

2013 Margo Geer............................................................. Women’s Swimming 50 Freestyle

2013 Margo Geer............................................................. Women’s Swimming 100 Freestyle

2013 Samantha Pickens................................................... Women’s Diving 1-Meter Springboard

2013 Lawi Lalang............................................................. Men’s Outdoor Track & Field 5,000-Meter Run

2013 Lawi Lalang............................................................. Men’s Outdoor Track & Field 10,000-Meter Run

2013 Brigetta Barrett........................................................ Women’s Outdoor Track & Field High Jump

2014 Kevin Cordes........................................................... Men’s Swimming 100 Breaststroke

2014 Kevin Cordes........................................................... Men’s Swimming 200 Breaststroke

2014 Brad Tandy.............................................................. Men’s Swimming 50 Freestyle

2014 Margo Geer............................................................. Women’s Swimming 100 Freestyle

 

Arizona Inside Athletics
PLACEHOLDER
Cancer Awareness Campaign
Where is the world is Brian Jeffries?
Weekly Fan Poll
Dex
Live Stats